Ameliyatsız Gençleşme
Lazer ışınları günümüzde tıbbın çeşitli alanlarında ve bazı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

LAZER İLE YÜZ GENÇLEŞTİRME
Lazer ışınları ile tıpta çeşitli tedavilerin uygulanması 1960’lı yıllarda başlamıştır. Lazer ışınları günümüzde tıbbın çeşitli alanlarında ve bazı deri hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Tek bir lazer cihazı her sorunu çözemediğinden kullanım amacına göre değişik lazer cihazları yapılmıştır. Günümüzde kullanılan lazer cihazları ve etki alanları aşağıdaki şekilde sıralanabilir.
1. Yellow pulsed dye laser : Doğum lekelerinin giderilmesinde uygulanır. 2. Q-switch ruby laser : Tatuajların çıkarılmasında kullanılır 3. Long pulse ruby laser : Epilasyonda kullanılır. 4. Q-switch yag laser, Nd ….yag laser : Derin damarsal orjinli lezyonların tedavisinde kullanılır. 5. Alexandrite laser : Pigmente(renkli) deri lezyonlarının, tatuajların giderilmesinde kullanılır. 6. Carbon dioxide laser : Deride oluşan iyi huylu tümörlerin çıkarılmasında, kırışıklık ..tedavisinde, yüz gençleştirme işleminde kulanılır. 7. Erbium yag laser : Damarsal orijinli kitlelerin çıkarılması ve yüz gençleştirme amacı ile kullanılır. 8. Argon laser : Damarsal orijinli kitlelerin çıkarılmasında kullanılır. 9. Copper laser : Pigmente deri lezyonlarının tedavisinde kullanılır. 10. Pulsed dye : Doğum lekeleri, damarsal lezyonların tedavisinde kullanılır. 11. KTP laser : Damarsal orijinli lezyonların tedavisinde kullanılır.
Bunların dışında da pek çok sayıda lazer cihazı mevcuttur. Güneş etkisi ile hasara uğramış yüz cildinin yenilenmesinde etkisi açısından en çok tercih edilen karbondioksit ve erbium yag laser’dır. Laser ışınları ciltte çok yüzeyel fakat kontrollü bir yanık oluşturduğundan uygulama mutlaka hastane koşullarında, anestezi uzmanının gözetiminde ve ameliyathanede yapılmalıdır.
Ameliyat sonrası erken dönem genellikle rahat geçer. Ameliyat alanlarında gerginlik hissi ve hafif bir ağrı olabilir. Ameliyat sonrası ödem ve kızarıklığın kaybolması 6 ay kadar sürer, hasta güneşten en az 6 ay uzak kalmalı, sokağa çıktığı zamanlarda güneş koruyucusu kullanmalıdır. 1. haftadan sonra kızarıklıklar makyaj ile kapatılabilir. Hasta 3 hafta içinde işine dönebilir. Sonbahar ve kış ayları bu ameliyatı gerçekleştirmek için en uygun aylardır.